Чувал ли си за забранени храни при Хашимото? Ако познаваш човек с този тиреоидит или ти самия страдаш от автоимунното заболяване, остани с днешната статия на Биопедия!
В следващите редове ще ти обясним защо диетата е толкова важна, кои храни трябва да се избягват или консумират с повишено внимание. Остани докрая, за да разбереш как с натурални хранителни добавки можеш да контролираш симптомите!
Приятно четене! (умно!)
Защо диетата е важна? | Наръчник как да се отстранят повечето забранени храни при Хашимото
За съжаление, към днешна дата не е открит лек за тиреоидита на Хашимото, но е доказано, че състоянието се повлиява добре от внимателно изготвения хранителен режим и някои добавки. Причината е, че веществата, които си набавяме по време на хранене (в това число витамините и минералите) оказват определено въздействие върху хормоните и оптималното женско здраве.
Според специалисти има няколко диети, които помагат на страдащите от Хашимото по-лесно да се справят със симптоматиката. Те обединяват следните режими и не включват забранени храни при Хашимото:
- Безглутенова диета - Хората с това автоимунно заболяване обикновено изпитват в известна степен непоносимост към глутен. Възпалителните процеси са сред най-опасните сигнали на тялото, а с подобен подход към храната диетата помага те да бъдат контролирани.
Алтернативните продукти, към които хората с тиреоидита на Хашимото трябва да се придържат, са кафяв ориз, елда, киноа и брашна с по-нисък гликемичен индекс (например кокосово).
- Автоимунен протокол - Това е специално разработена схема за хранене, която е силно препоръчителна за всички с автоимунни заболявания. Тя е разделена на няколко етапа, които са съобразени с индивидуалните характеристики на всеки.
Въпреки това в основата си автоимунният протокол предполага умерен прием на месо и риба, само безглутенови зърнени продукти и здравословни мазнини, които се съдържат в растителните масла и някои плодове като авокадото.
- Палео диета - Този режим се основава на изцяло естествени и непреработени храни. При него захарите, зърнените култури и млечни изделия са напълно изключени.
Палео диетата позволява консумацията на месо и риба, яйца, растителни мазнини, плодове, зеленчуци и само някои ядки и семена.
Ако решиш да следваш определен режим, съобразен с повечето забранени храни при Хашимото, задължително се консултирай с личния си лекар!
Списък с 6 строго забранени храни при Хашимото | Част 1
#1 Соеви храни
Доказано е, че преработената соя има негативен ефект върху хората с Хашимото, заради дефицитното количество на йод в техния организъм. Препоръчва се соевите продукти да се консумират в преработен вид под формата на тофу или соева паста например. По този начин антитиреоидното им свойство се премахва.
#2 Преработени хранителни продукти | Списък със забранени храни при Хашимото
Причините зад точно тези забранени храни при Хашимото са няколко, като основните са 2 - на първо място е тяхната калоричност.
Човек с това автоимунно заболяване трябва да внимава с килограмите особено ако състоянието е хипотиреоидизъм - понижена функция на щитовидната жлеза. Заради нарушените физиологични процеси метаболизмът се забавя и това води до натрупването на излишни мазнини. Силно преработените храни могат да усложнят състоянието, поради нискокачествения си състав и многото вредни калории.
От друга страна, повече от тях съдържат и консерванти. Тези изкуствени добавки за дълготрайност влияят пряко на щитовидната жлеза дори при клинично здрав човек. Ето защо хората с Хашимото трябва да избягват такъв вид хранителни продукти.
#3 Кафе
Редовната консумация на кафе при нередности с хормоналния баланс е донякъде противопоказна. Причината е, че кофеиновата напитка потиска производството на TSH хормона, който отговаря за работата на щитовидната жлеза.
Специалистите твърдят, че приемът на кафе при хора с Хашимото е най-добре да се обсъди с ендокринолог. Няма точни разписания дали е опасно или безвредно заради различното му въздействие върху отделния индивид.
Списък с 6 строго забранени храни при Хашимото | Част 2
#4 Трансмазнини | 6 забранени храни при Хашимото
Тук не говорим за полезните мазнини от месото и рибата, а за допълнително преработените така наречени ненаситени мазнини. Те са специално модифицирани и често се срещат по етикетите като хидрогенирани, хидрогенизирани или хидрирани. Проучвания доказват, че прекомерната им консумация има връзка с дисфункцията на щитовидната жлеза.
#5 Някои кръстоцветни и други зеленчуци
За списъка със забранени храни при Хашимото съдържанието на йод е от съществено значение. Карфиолът, броколите, зелето и спанакът в суров вид могат да нарушат производството на тиреоидни хормони. Когато обаче са минали термична обработка, са безвредни.
В състава на тези зеленчуци се съдържат така наречените гоитрогени, които блокират усвояването на храни, богати на йод.
Голямо количество от тези вещества се съдържа още в сладките картофи, ягодите и фъстъците.
#6 Млечни продукти - Забранени храни при Хашимото
Млечните продукти също трябва да се избягват от хората с тиреоидит на Хашимото. Те могат да предизвикат възпалителни реакции и да влошат симптомите, защото “провокират” имунната система да атакува щитовидната жлеза.
Млечните захари и протеини са неподходящи за някои диагностицирани със заболяването и затова много лекари и нутриционисти препоръчват поне временно елиминиране на млякото и млечните храни като част от основните забранени храни при Хашимото.
Daily Greens - Решението за балансирано ежедневие
Daily Greens е специално създаден продукт, който осигурява на организма мощна доза витамини, минерали и антиоксиданти от зелени растения и супер храни. Това го прави особено подходящ за хора с Хашимото, тъй като подпомага намаляването на възпалението, засилва имунната система и подобрява енергията - все изключително важни фактори при автоимунните заболявания.
Формулата не съдържа глутен, лактоза или изкуствени съставки, което я прави щадяща за чувствителния организъм на хора с щитовидни нарушения. Хранителните вещества като селен, цинк, витамин D и магнезий, които често са дефицитни при засегнатите от тиреоидита на Хашимото, се съдържат в балансирани количества в Daily Greens.
По този начин се подпомагат хормоналният баланс и функцията на щитовидната жлеза. Редовният прием може да помогне за облекчаване на симптоми като умора, мозъчна мъгла и проблеми с храносмилането.
Чрез въвеждането на качествени хранителни добавки и изграждането на съобразен с нуждите на тялото хранителен режим, хората с Хашимото могат значително да подобрят качеството си на живот.
Подкрепата на организма с естествени източници на витамини и минерали помага за по-силен имунитет, по-малко възпалителни процеси и по-бързо възстановяване на енергията. В комбинация с информирани избори и постоянство, такива практики могат в дългосрочен план да улеснят живота на всички с автоимунни заболявания.
Не чакай, а се довери на природата - когато храненето не е достатъчно, Daily Greens ще даде на тялото ти това, което му липсва!
Коментари